Проект Закону №1395 від 11.12.2014 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо покращення умов соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає в зонах спостереження"

11 Грудень 2014

Метою законопроекту №1395 від 11.12.2014 є покращення умов соціально-економічної компенсації ризику населенню, що проживає в зоні спостереження ядерних установок. 

Законопроект розширює поняття «соціально-економічна компенсація ризику для населення, яке проживає в зонах спостереження» включаючи до нього забезпечення медичним страхуванням дітей, інвалідів та пенсіонерів. У зв’язку з цим передбачено збільшення розміру збору для експлуатуючих організацій ядерних установок на соціально-економічну компенсацію ризику населення, яке проживає на території зони спостереження, на один відсоток від обсягу реалізації електроенергії, що виробляється за  звітний  період.    

Законопроект додатково включає до об’єктів справляння Збору  експлуатуючі організації  ядерних установок за зберігання відпрацьованого ядерного палива у спеціалізованих сховищах та встановлює ставку збору в розмірі, встановленим постановою Кабінету Міністрів України від 19 травня 2010 р. N 352 «Про затвердження Порядку справляння збору на соціально-економічну компенсацію ризику населення, яке проживає на території зони спостереження», а саме:

для експлуатуючих організацій  ядерних установок за зберігання відпрацьованого ядерного палива у спеціалізованих сховищах  у розмірі 45 гривень за 1 кілограм вихідної маси суми ізотопів урану, що відповідно до паспортів тепловидільних збірок міститься у такому паливі; 

для експлуатуючих організацій ядерних установок за зберігання відпрацьованого ядерного палива у спеціалізованих сховищах на території зони  відчуження та державного спеціалізованого підприємства "Чорнобильська атомна електрична станція" у розмірі нуль гривень за 1 кілограм вихідної маси суми ізотопів урану, що відповідно до паспортів тепловидільних збірок міститься у такому паливі».

Згідно зі статтею 12 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» в зоні відчуження забороняється постійне проживання населення. Розміри зони спостереження спеціалізованих сховищ зі  зберігання відпрацьованого ядерного палива, не виходять за межі зони відчуження, де відсутнє постійно проживаюче населення.   Відповідно з цим, законопроектом встановлено, що для експлуатуючих організацій ядерних установок за зберігання відпрацьованого ядерного палива у спеціалізованих сховищах на території зони відчуження та державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильська атомна електрична станція», ставка збору за зберігання відпрацьованого ядерного палива встановлена у розмірі нуль гривень за 1 кілограм вихідної маси суми ізотопів урану, що відповідно до паспортів тепловидільних збірок міститься у такому паливі. 

Так, наприклад, щорічна вартість послуг з вивезення відпрацьованого ядерного палива на переробку, як мінімум в 3 рази більше вартості його зберігання у пристанційному сховищі ВП «Запорізька АЕС». 

Законопроект також передбачає збільшення на 50 відсотків (до встановленої норми) норм щодо пільгових обсягів споживання електричної енергії населенням, встановлених Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, для сільського населення, яке постійно проживає у 30-кілометровій зоні атомних електростанцій. 

Через збільшення розміру соціально-економічної пільги, з метою її більш ефективного і цільового використання пропонується змінити існуючий алгоритм розподілу коштів за цією пільгою у наступному порядку.

Один відсоток коштів, отриманих від реалізації електроенергії, що виробляється атомними електростанціями за звітний період (без урахування податку на додану вартість): обласні бюджети - 25 відсотків, бюджети районів та міст обласного підпорядкування зон спостереження (за винятком монофункціональних міст - супутників ядерних установок і підприємств з видобування і переробки уранових руд) - 55 відсотків, бюджети монофункціональних міст – супутників ядерних установок і підприємств з видобування і переробки уранових руд - 20 відсотків. Запропонований розподіл коштів дає можливість їх спрямування у адресному порядку для населення, яке проживає в зонах спостереження. 

Інший один відсоток коштів, отриманих від реалізації електроенергії, що виробляється атомними електростанціями за звітний період (без урахування податку на додану вартість) - на забезпечення  медичним страхуванням дітей, інвалідів та пенсіонерів, що проживають на територіях зон спостереження, і розподіляється між бюджетами районів, міст обласного підпорядкування, монофункціональних міст-супутників ядерних установок пропорційно кількості проживаючих дітей, інвалідів та пенсіонерів, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Водночас передбачається, що кошти за зберігання відпрацьованого ядерного палива у спеціалізованих сховищах зараховуються до бюджетів монофункціональних міст-супутників ядерних установок, де розташовані ядерні установки, за процедурами, встановленими цим Законом.

Головний комітет:
  • Комітет з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки
Інші комітети:
  • Комітет з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи
  • Комітет з питань бюджету
  • Комітет з питань запобігання і протидії корупції
  • Комітет з питань європейської інтеграції
Текст законопроекту та супровідні документи: